A Család- és Gyermekjóléti Szolgálat ellátja a családsegítés feladatait Sz. tv. 64. § alapján, valamint a Gyvt. 39. és 40. §-a szerinti gyermekjóléti szolgáltatási feladatokat a 15/1998. (IV. 30) Nm rendelet, valamint 1/2000. (I.7.) SZCSM alapján.
A gyermekjóléti szolgáltatás a gyermek testi és lelki egészségének, családban történő nevelkedésének elősegítését, a gyermek veszélyeztetettségének megelőzését, a kialakult veszélyeztetettség megszüntetését, illetve a családjából kiemelt gyermek visszahelyezésének elősegítését jelenti.
A családok segítése érdekében veszélyeztetettséget és krízishelyzetet észlelő jelzőrendszer működtettünk, melynek tagjai: gyermekorvos, védőnő, oktatási-nevelési intézmények, gyermekjóléti központ, rendőrség, önkormányzat, gyámhivatal. Az észlelő és jelző rendszer működtetésének célja, hogy a problémák időben felismerhetőek legyenek, majd mihamarabb enyhítésre, megoldásra kerüljenek.
A családsegítő szolgáltatás igénybevétele önkéntes; célja a szociális, mentálhigiénés problémák miatt veszélyeztetett, vagy egyéb okokból krízishelyzetbe került személyek, családok életvezetési képességeinek megőrzése, az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, a krízishelyzet megszüntetésének elősegítése. Ehhez biztosítjuk a szociális és életvezetési tanácsadást, az anyagi nehézségekkel küzdők számára a pénzbeli, természetbeni ellátásokhoz, továbbá a szociális szolgáltatásokhoz való hozzájutást, valamint az aktív korú rendszeres szociális segélyezettek beilleszkedést segítő programját. Családgondozást biztosítunk a családban jelentkező működési zavarok, illetve konfliktusok megoldásának elősegítésére.
A családsegítés a személyes gondoskodást végző és a szolgáltatást igénybe vevő személy együttes munkafolyamata, melynek tartalma és menete írásbeli együttműködési megállapodásban kerül rögzítésre, feltéve, hogy a szakmai tevékenység az első interjú kapcsán tett intézkedéssel nem zárható le. A szolgáltatást igénybe vevő személy otthonában, családi környezetében tett látogatások, illetve az Intézményben folytatott segítő beszélgetés és segítő munkaformák útján valósul meg.
Leggyakoribb szolgáltatási elemek:
-
Szociális és egyéb információt, tájékoztatást nyújtása;
-
Segítségnyújtás hivatalos ügyintézéshez, kérelmek, beadványok elkészítéséhez;
-
Tanácsadások (életvezetési, gyermeknevelési, mentálhigiénés), segítő beszélgetés folytatása;
-
Elősegíti a családban jelentkező működési zavarok, illetve konfliktusok megoldását (párkapcsolati konfliktus, válás, szenvedélybetegség, szerhasználat, pszichés problémák, gyermekneveléssel kapcsolatos nehézségek, munkanélküliség, lakhatási problémák stb.)
-
Biztosítja a pszichológiai tanácsadáshoz, család- és párterápiás, illetve mediációs szolgáltatásokhoz való hozzájutást;
-
Közvetít az ügyfél és a más ellátási területek szakemberei között (civil szervezetek, egészségügyi ellátók).
-
Ügyintézés segítésével hozzájárul az anyagi nehézségekkel küzdők számára a szociális szolgáltatásokhoz, pénzbeli, természetbeni ellátásokhoz való hozzájutáshoz.
Az intézmény e feladatait Pincehely településen élő gyermekek, családok vonatkozásában látja el.
Az igénybevétel módja
A Család- és Gyermekjóléti Szolgálat szolgáltatásait önkéntesen vehetik igénybe az egyének, gyermekek és szüleik vagy gondozóik, illetve cselekvőképességükben korlátozott személyek, a jelzőrendszer jelzését követően intézményünk kezdeményezi a kapcsolatfelvételt, a hatóság (gyámhivatal) kötelezi az egyént, a gyermeket, a szülőt a szolgáltatás igénybevételére.
A kliens problémájával az ügyfélfogadási rend keretein belül keresheti fel a szolgálatot.
A szolgálat elérhetősége:
Székhelye: 7084 Pincehely, Mártírok utca 19.
Telefon: 74/406-739, 30/595-5471
E-mail: gondozasikozpont.pincehely@gmail.com
Ügyfélfogadási rend:
Hétfő: 8.00-12.00, 13.00-15.00
Kedd:8.00-11.00
Szerda: nincs
Csütörtök: 8.00-12.00
Péntek: 8.00-12.00
A munkaidőn túl, krízis esetben a Család- és Gyermekjóléti Központ által működtetett készenléti szolgáltatás telefonszám kérhetnek segítséget: +36-30/527-7265
A nap 24 órájában ingyenesen hívható gyermekvédelmi hívószám: +36 80 21 20 21