Hírek

Elérhetőségek

SIÓ VIZES ÉLŐHELY KOMPLEX ELŐKÉSZÍTÉS – ELŐZETES VIZSGÁLATI DOKUMENTÁCIÓ

SIÓ VIZES ÉLŐHELY KOMPLEX ELŐKÉSZÍTÉS – ELŐZETES VIZSGÁLATI DOKUMENTÁCIÓ

A FEJLESZTÉS SZÜKSÉGÉNEK BEMUTATÁSA

A Balaton vízgyűjtőterületén 2013-2014-ben lehullott, átlagot meghaladó mennyiségű csapadék jelentősen megnövelte a Balaton vízszintjét. A Sió-csatorna balatoni vízlevezető rendszerének elégtelen működése nagyfokú belvizet okoz, megakadályozva a levezető árkok, vízfolyások működését. (…) A Balaton vízszinttartásának az üzemeltetési engedélyben megfogalmazott követelményeit az elmúlt évek szélsőséges időjárási helyzete miatt kevésbé lehet teljesíteni. Aszályos időszakban a minimális vízszintek alatti, nedves időszakban a maximális vízszintek feletti vízállások fordultak elő. A klímaváltozás hatásainak mérséklése, a szélsőséges időjárási események gyakoriságának megváltozása, a tóban történő tározás lehetőségének megteremtését igénylik. Ennek eszköze lehet a szabályozási sáv maximumának emelése, ami az eddigieknél szélesebb tartományban történő vízkészlet-gazdálkodást jelent. A stabil vízhasználatokat támogató állapot elérése érdekében szükséges a vízszint-szabályozás felülvizsgálata a teljes vízgyűjtő területen történt beavatkozások és a globális éghajlatváltozás hatásának figyelembevételével, a mederben való többlettározás lehetőségének megteremtése, az árvízi biztonság növelése. E cél érdekében alapvetően szükséges a vízkivételi műtárgyak átépítése, a Sió-csatorna vízlevezető rendszerének felújítása és bővítése. (…) További megoldandó probléma a Sió-csatorna mentén jelentkező, a Balaton tartós árapasztása esetén az altalajon keresztül fellépő nagy kiterjedésű, tartós vízborítottság, amely a környező földterületek művelését tartósan ellehetetleníti, jelentős gazdasági károkat idéz elő a mezőgazdasági területeken. (…) Ezzel egyidejűleg azonban – tekintettel arra, hogy a klímahatásokkal kapcsolatos eddigi vizsgálatok inkább szélsőséges, semmint trendszerű változásokat valószínűsítenek – a vizek többletéből származó kedvezőtlen hatások megelőzésére, elhárítására is fel kell készülni. A felső szabályozási érték növelésével tehát együtt kell járnia az árvízi biztonság növelésének, ami szükségessé teszi a teljes Sió-csatorna vízlevezető rendszerének felújítását és bővítését, (…). A nagyobb vízlevezető kapacitással párhuzamosan gondoskodni kell a csatorna mentén jelentkező szivárgó vizek összegyűjtéséről és azok elvezetéséről, a betorkolló vízfolyások és felszíni csapadékvíz bevezető műtárgyak átépítéséről, az újonnan kialakuló környezethez való hozzáillesztéséről. 1 Magyarország Kormánya 1084/2016. (II. 29.) Korm. határozatában hirdette ki a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program 2016. évre szóló éves fejlesztési keretét, melyben nevesítette a Balaton levezető rendszerének korszerűsítése című projektet.

A projekt célja

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezette konzorcium 2015-ben benyújtott projekttel szembeni – a 1084/2016. (II. 29.) Korm. határozat 2. mellékletében megfogalmazott – szakmai elvárás: „a rekonstrukciós munkálatok elvégzése a Sió-csatornán és műtárgyain, amely munkálatok eredményeként javulnak a vízkészletekkel történő fenntartható gazdálkodás feltételei, továbbá jelentősen javulnak a Balaton vízszintszabályozásának feltételei, valamint a Sió-zsilipen és Sió-csatornán való biztonságos, károkozás-mentes vízleeresztés feltételei. A Kormány a KEHOP-1.3.0-15-2015-00007 azonosító számú („Balaton levezető rendszerének korszerűsítése” című) projekt támogatásának növeléséről, valamint a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program éves fejlesztési keretének megállapításáról szóló 1084/2016. (II. 29.) Korm. határozat módosításáról szóló 1509/2019. (VIII. 23.) Korm. határozatában módosította a projektet. E kormányhatározat 1. melléklete szerint a projekt célja az éghajlatváltozás felszíni és felszín alatti vizekre gyakorolt káros hatásainak mérséklése érdekében a vízgazdálkodás helyzetének javítása, a vízhiányos időszakokban jelentkező vízigények kielégítésének elősegítése, valamint a természetes vízkészletek hasznosíthatóságának növelése. A projektben 80 000 hektár területet érint vízgazdálkodási fejlesztés.

Bővebb információ mellékelt előzetes vizsgálati dokumentációban található.

 

Országos Vízügyi Főigazgatóság - "SIÓ VIZES ÉLŐHELY KOMPLEX ELŐKÉSZÍTÉS" előzetes vizsgálati eljárás határozat

 

 A "SIÓ VIZES ÉLŐHELY KOMPLEX ELŐKÉSZÍTÉS" előzetes vizsgálati eljárás során hozott határozat a csatolt dokumentumban olvasható.